Kentsel dönüşüm hemen birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Özellikle birçok kişi kentsel dönüşüm süreci nasıl işliyor konusunda çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle yalan yanlış bilgiler edinmektedir.

Çoğu kişi, Bakanlık, Belediye, Toki gibi kuruluşların kentsel dönüşüm projesi içinde kişilerin binalarını bedelsiz yeniliyor gibi algılamaktadır. Ancak Bakanlık ya da Belediyeler örnek olması açısından bazı pilot bölgelerde sınırlı sayıda evler yaparak kişileri kentsel dönüşüme teşvik etmeye çalışmıştır. Kentsel dönüşümden yararlanmak için Açelya İnşaat imkanlarını kullanabilirsiniz. Firmamıza yapacağınız başvuru sayesinde binanızın deprem risk raporu alınarak, kentsel dönüşüm kredisi, vergi-harç muafiyetlerini çıkarılır ve kişilerin kendi seçtikleri müteahhit firma ile depreme dayanıklı binaları kentsel dönüşüm projesi ile kendiniz yapabilirsiniz.

Bir binanın riskli yapı olup olmadığını anlamak için bazı belirtilerin olması gerekir:

– Binanın 2000 yılından önce inşa edilmiş olması gerekir.

– Binada hazır beton kullanılmamışsa

– Binanın bodrum katı rutubetli, kiriş ve kolonlarında paslanma varsa

– Bina bodrum katında su izolasyonu yapılmamışsa

– Binanın herhangi bir katındaki kolon ya da kirişte çatlaklıklar oluşmuşsa binanızın riskli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yine de bunun için “Bina Risk Analiz Raporu” hazırlatmalı ve onaylatmalısınız.

Kentsel dönüşüm sürecine girmek için bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu prosedürlerin ilki Açelya İnşaat’a başvurarak bina deprem risk raporu almanızdır. Bunun için bina sakinlerinden bir kişinin başvuruda bulunması yeterlidir. Rapor alındıktan sonra bina kentsel dönüşüm kapsamına alınmış olur. Bunun akabinde tüm bina sakinlerine bilgilendirme yazısı gönderilir. Kat maliklerinin hazırlanan rapora itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Eğer kat maliklerinden rapora itiraz gelirse ve İtiraz Komisyonu binanın riskli olduğuna karar verirse binanın yıkılmasına karar verilir. Bu kararı mahkemeden alınacak yürütmeyi durdurma kararı bile durduramaz.

Bu işlemlerin ardından en az iki ay içinde binanın hangi müteahhite yaptırılacağı, kentsel dönüşüm kredisi kullanımı bina maliklerinin 2/3 çoğunluğu ile protokole bağlanması gerekir. Bu protokolden sonra bina yıkılır. Kat maliklerinin alacağı ortak karar protokolü Açelya İnşaat tarafından sizin adınıza hazırlanır ve Bakanlığa sunulur.

Bu protokolden sonra belediyeden inşaat izni alınarak inşaat yapımına başlanır. En son aşama ise inşaat yapılırken yapı denetim tarafından inşaat denetlenir ve son olarak inşaatın bitiminde dairelerin iskanlı tapuları alınır.

Tüm bu süreçler yaklaşık 18 ay sürmektedir. Bu süreçte Açelya İnşaat her zaman sizin yanınızda çözüm ortağınız olarak bulunur.